Ile razy można zawierzać świat Maryi?


Wikimedia. Crest of Fátima parish.
Crest of Fátima parish. Wikimedia. Sérgio Horta. 
 • Komentuj
 • Drukuj
 • Podziel się

13 października papież Franciszek zawierzył świat Maryi. Część serwisów określa to wydarzenie jako „zawierzenie świata Matce Bożej Fatimskiej”. Formalnie rzecz biorąc byłoby to kuriozum, gdyż ontologicznie Matka Boża Fatimska, Częstochowska czy Nieustającej Pomocy to jedna i ta sama osoba. Dlatego zapewne kuria rzymska była bardziej ostrożna i w tekście zawierzenia znalazło się bardziej poprawne teologiczne sformułowanie:

Przyjmij z macierzyńską łaskawością akt zawierzenia,
dokonywany przez nas dzisiaj z ufnością,
przed Twoim tak nam drogim wizerunkiem.

Oczywiście owym „wizerunkiem” była figurka Matki Bożej Fatimskiej, specjalnie na tę okazję przewieziona z Portugalii. Papież okadzał figurkę, była ona centralnym przedmiotem uroczystości. Rzeczywiście trudno było oprzeć się wrażeniu, że świat zawierzony został tej szczególnej Matce Boskiej – właśnie fatimskiej.

Papież Jan Paweł II zawierzał świat Matce Boskiej Fatimskiej (oczywiście formalnie, po prostu osobie Maryi) kilkakrotnie: 13 maja 1982 roku (rocznica zamachu) w Fatimie oraz 16 października 1983 i 25 marca 1984 w Watykanie powtarzając:

Ty, która jesteś cała zjednoczona z odkupieńczym poświęceniem Twojego Syna! Matko Kościoła! Przyświecaj Ludowi Bożemu na drogach wiary, nadziei i miłości! Pomóż nam żyć całą prawdą Chrystusowego poświęcenia za całą rodzinę ludzką w świecie współczesnym. Zawierzając Ci, o Matko, świat, wszystkich ludzi i wszystkie ludy, zawierzamy Ci także samo to poświęcenie za świat, składając je w Twym macierzyńskim Sercu.

Proszę zauważyć, że Wojtyła, filozof pierwszej wody, wzniósł się tutaj na meta-poziom i oprócz całego świata, zawierzył Maryi samo to zawierzenie. Uff … mózg się lasuje, ale jak wiemy dla Boga nieskończone zapętlenia to jak dla nas jeden kroczek. Zawierzenie to jest również opisywane jako „Zawierzenie świata Niepokalanemu Sercu Maryi”, ze względu na liczne odniesienia do Serca Maryi w tekście zawierzenia. Nasz Dziennik również ostatnie Franciszkowe opisał jako zawierzenie świata Niepokalanemu Sercu Maryi. Nigdy nie pojąłem różnicy między samą osobą Maryi, a jej Sercem – no chyba, że mówimy o mięśniu, ale nie mówimy, prawda?

Na tym jednak nie koniec, 8 października 2000 roku papież Jan Paweł II dokonał kolejnego zawierzenia Maryi, zawierzając jej całe millenium.

Tobie, Jutrzenko zbawienia, powierzamy
naszą drogę w nowym Millennium,
aby pod Twoim przewodnictwem
wszyscy ludzie odnaleźli Chrystusa

Świat Maryi zawierzali również papieże Pius XII i Paweł VI.

O co więc tutaj chodzi? Czy kolejne zawierzenia są swoistym wotum nieufności wobec poprzednich zawierzeń? Czy kolejni papieże mają wątpliwości, że świat został tak naprawdę, ale to naprawdę i bez reszty zawierzony? Nic podobnego i wyjaśnia to nam sam Jan Paweł II:

W poczuciu tej jedności wypowiadam słowa niniejszego aktu, w którym raz jeszcze pragnę zawrzeć „nadzieje i obawy” Kościoła w świecie współczesnym. Przed czterdziestu laty, a także w dziesięć lat później, Twój sługa papież Pius XII, mając przed oczyma bolesne doświadczenia rodziny ludzkiej, zawierzył i poświęcił Twemu Niepokalanemu Sercu cały świat, a zwłaszcza te narody, które stanowiły przedmiot Twej szczególnej miłości i troski.

No coż, papież w zasadzie sam nie wprost potwierdza, że całe wydarzenie jest jedynie jednym wielkim religijnym happeningiem, którego natura teologiczna pozostaje zupełnie tajemnicza. Nikt chyba przy zdrowych zmysłach, będąc nawet osobą głęboko wierzącą, nie może się upierać, że owe wielokrotne zawierzenia mają jakąś moc sprawczą. Jeżeli bowiem sprawczą moc miałoby pierwsze zawierzenie, to oczywiście każde kolejne jest zwykłym teatrem, być może podniosłym i uduchowiającym, jednak nie powodującym już zakładanych skutków. A jeżeli ktoś z tą diagnozą się nie zgadza, powinien, logicznie rzecz biorąc, wskazać, które z poprzednich zawierzeń było nieważne. Któremu z papieży się nie udało? Pisuowi XII? Pawłowi VI? Janowi Pawłowi II? Przykro mi, nie da się bronić innego wymiaru tego wydarzenia niż spektakularnego, niosącego wiernym jedynie wzruszenie i refleksję.

(MW)


Komentarze (2) do “Ile razy można zawierzać świat Maryi?”

 1. Ingo pisze:

  A ile razy np. można mówić komuś, że się go kocha? Wystarczy raz, przy ślubie?

 2. @Ingo

  Papież nie składał deklaracji, że kocha Maryję, tylko zawierzał jej świat. A jeżeli nawet tak luźno to rozumieć, to cóż miałaby znaczyć taka deklaracja? Że cały świat kocha Maryję? To chyba trochę na wyrost tak deklarować, nie prawda?

Komentuj

 • Rozrywka

  Trabant biały

  Trabant 601 Estate. Charles01. Wikimedia. Gustaw Milion, niedoszły historyk, stał właśnie w kolejce po papierosy do kiosku Ruch. Kolejka nie była...

  14 stycznia 2016 | Więcej
 • Rozrywka

  Dominika

  Ogród Eden. Jan Brueghel the Elder and Pieter Paul Rubens. Wikimedia. Na początku był Bóg. I rzekł Bóg, niechże teraz będzie jeszcze coś. I wydzielił Bóg z...

  12 stycznia 2016 | Więcej